Notat om skoleudviklingssamtalen på Hadbjerg Skole 2025/26
Dato og deltagere: 19. november 2025 – skoleledelsen, skolechef, 2 forældrerepræsentanter fra skolebestyrelsen
Formål med skoleudviklingssamtalen
Skoleudviklingssamtalen er lovbestemt og datafunderet. Samtalen tager afsæt i et kommunalt dataoverblik med kvantitative data, der primært har elevernes læring og trivsel i fokus. Andet data kan indgå efter aftale. Skolelederen har initiativret til at beskrive de udviklings- og indsatsområder, som samtalen skal fokusere på. Skolechefen kan supplere.
Skoleudviklingssamtalen har to formål:
Dialog: Samtalen skal med udgangspunkt i dataoverblikket styrke den datafunderede dialog og dermed bidrage til fælles forståelse og samarbejde om udvikling af skolen mellem Børn og Kultur, skoleledelse, skolebestyrelse og politikere. Børne- og Skoleudvalget gives en årlig status på samtalerne.
Udvikling: Samtalen skal bidrage til at styrke det fælles overblik og evalueringskulturen som helhed og pege fremad mod indsatser, der kan skabe udvikling og mulighed for forbedringer på skolen og sikre de bedst mulige rammer for elevernes faglige og alsidige udvikling.
Status på samtalen
Nedenstående udfyldes efter at skolebestyrelsen er orienteret om samtalen. Status anvendes blandt andet som tilbagemelding til Børne- og Skoleudvalget.
Skolen vil have fokus på:
Fordi vi ser:
Hovedkonklusionen fra de data, vi står på: Data viser, at kun en tredjedel af de distriktselever, der går i specialklasser, er indstillet af Hadbjerg Skole selv. De resterende to tredjedele er enten tilflyttere eller visiteret direkte fra børnehaverne. Den overordnede konklusion er, at det kræver et tæt og systematisk samarbejde med både PPR, familierne og børnehaverne. Der skal arbejdes på nye måder ud over de traditionelle samarbejdsmøder. Fx kan skolens personale foretage observationer direkte i børnehaverne, og skolen skal desuden fortsat inddrages tidligt i samarbejdsmøderne, når der er tegn på, at et barn kan få vanskeligheder i skolen.
Skolevalg for skolestartere Andelen af skolestartere fra distriktet, der vælger Hadbjerg Skole, ligger et stykke fra 100 pct. Det skyldes blandt andet, at børn fra Voldum naturligt vælger Voldumegnens Friskole. Derudover ønsker forældre ofte, at deres børn skal følge deres venner fra børnehaven. Når børn går i børnehave i fx Hadsten på grund af pladsmangel i Hadbjerg/Selling, kan det påvirke skolevalget. Konklusionen fra skoleudviklingssamtalen er, at forældre bør vejledes tydeligere om konsekvenserne ved at vælge en skole uden for distriktet – fx at børn i små lokalsamfund kan ende med at gå på flere forskellige skoler, hvilket påvirker deres relationer gennem hele skoleforløbet.
Synliggørelse af skolebestyrelsens arbejde Der er generelt meget begrænset interesse for skolebestyrelsens arbejde, og det er vanskeligt at få forældre til at stille op til valg. Drøftelsen peger på, at skolen med fordel kan udarbejde en kommunikationsplan for skolebestyrelsens arbejde. Det anbefales også at invitere forældrerepræsentanter fra klassernes forældreråd til dialog om relevante temaer.
Obs på elevfravær Hadbjerg Skole har et meget højt elevfravær. Der er iværksat en lang række tiltag det seneste år, da både forvaltning, ledelse og skolebestyrelse i længere tid har været opmærksomme på den negative udvikling. Skolen følger derfor både tiltag og data tæt. Det har ikke været omdrejningspunkt for denne samtale, da indsatserne skal have mulighed for at virke.
|
|
Nøgletalsoverblik: Statistik om Hadbjerg Skole | Børne- og undervisningsministeriet .
Kvalitetsårshjul
Kvalitetsårshjulet viser kommunens arbejde med systematisk evaluering og dialogbaseret understøttelse af den enkelte skoles udviklings- og indsatsområder.
| |
| |